Yenidoğan Bakımı

Yenidoğan Bakımı

Yenidoğan Bakımı

yeni doğan bebeklerin bakımıYeni doğan bebeklerin bakımı anneler için özellikle ilk kez anne olanlar için bir stres kaynağıdır. Çünkü bebek   bakımı konusunda bilgi ve tecrübe sorunları vardır. Bebeklerinin bakımını yaparken ona zarar vereceklerini   zannederler, uygun aralıklarla besleyip beslemediklerini tam bilemezler, bebek ağladığı zaman bir sorun   olduğunu düşünebilirler. Yeni anneler ilk zamanlarda genellikle bu tür stresleri yaşarlar. Fakat bu konuda da   fazla endişelenmeye gerek yoktur. Bebek bakımı konusunda tecrübeli kişilerden destek alabileceğiniz gibi   bu konuda yazılmış yazıları da takip edebilirsiniz. Bu yazıda bebek bakımının iki önemli öğesi olan bebek bezlemesi ve giydirilmesi konusu ele alınmıştır.

 

Bebeğin bezlenmesi: Özellikle yeni doğanlarda ve sonraki birkaç ayda bebeklerin sık sık bezlenmesi gerekir. Çünkü bebekler bu dönemde günde ortalama 6-8 defa bezlerini kirletebilirler. Bu eylem annelere sıkıcı gelebilir. Fakat bebeğin sağlığı için bez değiştirmeyi sık sık ve bilinçli bir şeklide yapmak gerekir. Aksi halde bebeğin poposunda pişikler ve tahrişler oluşabilir. Bebeğinizin bezini değiştirirken gerekli malzemeleri öncelikle yanınızda bulundurun. Bu malzemeler; temiz bir bez, pamuk, temiz su, kurulama havlusu, popoyu yıkamak için bez, ıslak mendil, yedek giysiler bulundurun. Pişikler için merhem bulundurun. Losyon ve pudra bebek için zararlı olabilir.

Bebeğinizin bezini değiştirmeden önce ellerinizi güzelce yıkayın ve temiz bir bezle silin. Eğer dışarıdaysanız ellerinizi temizleyiciyle de silebilirsiniz.  Eğer bebek bez değiştirme sırasında mızmızlanıyorsa onu oyalayıcı şeylerin bulunması iyi olabilir.  Eğer bebeğin altını başka bir yerde değiştiriyorsanız koruyucu kumaş koyunuz. Bebeklerin bezini bazen değiştirme masasında değiştirirler. Eğer böyle bir durumunuz varsa bebeğin güvenliğini iyi sağlayın. Yanından ayrılmamaya özen gösterin. Bezi değiştirirken acele etmeyin. Önce bezi çözün ve bebeğin altını kontrol edin. Sonra bebeğin ön tarafını hafif sıcak su veya temizleme beziyle temizleyin. İyice temizlendiğinden emin olun. Sonra bacaklarını kaldırarak popoyu temizleyin. Yani temizliği ön taraftan arka tarafa doğru yapın. Tersini yapmayın. İyice temizledikten sonra kirli bezi poponun altından alıp uygun bir yere bırakın. Sonra bacaklarını bırakmadan temiz bezi bebeğin altına koyun. Eğer temizlik için su kullandıysanız altının kurulamasını yapın. Pişik ve tahriş gibi durumlar için koruyucu ve önleyici önlemler alabilirsiniz. Bunun için doktorunuzun önereceği kremleri kullanın.

Yapışkanlı bez kullanıyorsanız bez üzerindeki yapışkanın bebeğin cildine yapışmamasına özen gösterin. Bezin üzeri göbek bağının altında kalmalıdır. Bezden herhangi bir sızıntı olmaması için sıkıca bağlayın. Ama fazla da sıkmayın. Aksi halde bebeğin derisinde izler bırakabilir. Bezleri atarken hijyen kurallarına uyun. Bebeğin beden ve giysi temizliğine de yapın. Yattığı yeri temiz tutun. Bebeğin altını temizledikten sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkamayı ihmal etmeyin. Bebeğin altını değiştiriken o anda çişini yapma ihtimaline karşı önlem olarak, bebeği yatırdığını yerin altına su geçirmez bez serebilirsiniz. Bu tip bezler (bir tarafı plastik diğer tarafı süngerimsi madde ile kaplı) marketlerde bulunmaktadır. Ya da basit bir muşamba üzerine bir bez de sererek bu işlemi yapabilirsiniz. Bezi değiştirdikten sonra ( tek kullanımlık bezler ) uygun koşullarda bezi atmaya özen gösterin.

Bebeğin giydirilmesi: Bebeğin kıyafetleri kolay giyilip çıkarılabilenlerden olsun. Kıyafetler kafadan geçerken bebeğe sıkıntı vermeyecek genişlikte olmalıdır. Genelde ilk aylarda bebekler için tulum tarzı kıyafetler alınır. Ayaklı ve eldivenli tulumlar ilk zamanlar giyilebilir. Çünkü bebeğinizi hızla büyümektedir ve büyüdükçe bu tür tulumlar bebeğinize küçük gelecektir. Mesela daha sonraki alacağınız tulumların ayaklı ve eldivenli olmamasına dikkat edin. Kıyafetlerini sık sık değiştirmeniz gerekmez. Eğer ihtiyaç varsa değiştirin. Yine bebeğinizin üstünü değiştirirken onu eğlendirici ve oyalayıcı şeyler yapabilirsiniz. Çünkü kıyafet değiştirme sırasında bebekler huysuzlanabilirler. Eğer fermuarlı bir giysisi varsa fermuarın bebeğin derisini sıkıştırmamasına dikkat edin.

Kolayca yıkanabilecek kıyafetleri tercih edin. Bebeğin kıyafetlerini ayrı yıkayın ve iyice durulandıklarından emin olun. İyi durulanmayıp üzerinde sabun ve deterjan gibi tozlar kalırsa bu bebeğin cildine zarar verebilir. Her ne olursa olsun yeni alınan kıyafetleri öncelikle bir defa yıkayın. Ondan sonra bebeğe giydirin. Değişik boylarda kıyafetler alın. Çünkü bebeğiniz hızla büyümektedir. Bebeğinizi mevsimine göre giydirin fakat onu sizden daha çabuk üşüyeceğini göz ardı etmeyin. Çok fazla giydirmekten kaçının. Bebeği kundaklamak önerilmemektedir.

 

yeni doğan bebeklerin bakımıGazını çıkarma: Yeni doğan bebeklerin hareket kabiliyetleri sınırlı olduğu için sindirim sistemleri iyi çalışmaz.  Diğer yandan bebekler özellikle meme emme esnasında hava yutarlar. Bunların neticesinde de kolay gaz   çıkaramazlar ve gaz sancıları olur. Bazı bebekler bu sorunu ciddi şekilde yaşayabilirler. Bu gaz bebekte sancı yapar ve ağlamasına yol açabilir. Genelde bu sorun 1-5 ay arasında görülür. Bu süreden sonra bu sorunu pek yaşamazlar. Çünkü bu süreden sonra daha hareketli olmuşlardır ve sindirim sistemleri de daha gelişmiştir.

Bebekler gaz sancıları olduğu zaman ayaklarını karınlarına doğru çekme eğilimi gösterirler. Bu yüzden bebeğinizin    gazını her beslenmesinden sonra çıkarmaya çalışın. Gaz    yapan gıdaları yememeye özen gösterin (lahana, kuru    fasülye, mercimek, pırasa, bakla, bezelye, kabak, yağlı yiyecekler, kızartılmış besinler v.b. ). Sizin kendinizde de gaz sonunu varsa bu bebeğinizi de etkileyebilir. Onun için bu sorununuzu da hemen gidermeye çalışın.

Bebeğin gazını çıkarmak için bazı şeyler yapabilirsiniz. Genelde gaz çıkartmak için 3 yol vardır. Birincisi bebeği, yüzü omzununa gelecek şekilde; omzunuza dayayabilirsiniz. İkincisi kucağınıza yatırıp yüzünü yana çevirebilirsiniz veya üçüncü olarak bebeği dik oturtabilirsiniz.
Bebeği omzunuza dayadığınız zaman bir elinizle bebeği kalçasından tutun diğer elinizle de sırtına hafifçe vurun veya ovun. Kucağınıza yatırarak yaparsanız yine bir elinizle bebeği tutun diğer elinizle de sırtına hafifçe vurun veya ovun. Kucağınıza dik oturtarak yaparsanız da bir elinizle bebeğin hem koltuk altından tutmaya çalışın hem de göğsüne destek olmaya çalışın. Diğer elinizle de sırtına hafif vurun veya ovun. Zaten bu yöntemleri deneyerek kendiniz ve bebeğiniz için en iyi olan bir yöntemi bularak da sürekli o yöntemi uygulayabilirsiniz.

Diğer yandan eğer bebeğiniz şiddetli gaz sancıları çekiyorsa ve bu azalmıyorsa doktorunuza danışabilir ve onun önerilerini uygulayabilirsiniz.

Kulak bakımı: Yeni doğan bebeklerin kulak bakımı çok hassastır. Bakım yapılırken kulak içine bir şey kaçmamasına dikkat etmek gerekir. Kulağı içini temizlerken asla kulak temizleyici çubukları kullanmayın. Bunlar bebeğinizin kulağına zarar verebilir. Mesela bir tülbent yardımıyla kulağın sadece görebildiğiniz yerlerini temizleyin. Islak bir pamukla da kulak çevresi ve arkasını silebilirsiniz. Her kulak için ayrı pamuk kullanmanızda fayda vardır. Nemli bir tülbent de kullanabilirsiniz. Göremediğiniz yerleri (kulağın içine doğru) temizlemeye çalışmayın. Çünkü böyle yaparak diplerdeki kiri daha da iç taraflara sürüklemiş olursunuz. Aslında kulaklar doğal olarak kendilerini temizleyebilirler. Eğer bebeğin kulak içinde kir birikiyorsa bunun temizlenmesi konusunda doktorunuza danışın.

Tırnak bakımı: Bebeklerin tırnakları yumuşak ve keskin olur. Tırnaklarını düzenli olarak kesmeye çalışın. Çünkü bebeklerin el ve kol hareketleri kontrolsüz olduğu için yüzlerini tırnaklarıyla çizebilirler. Tırnaklarını keseceğiniz tırnak makası temiz ve bebeğe ait olmalıdır. Tırnaklarını kestikten sonra bebeğin ellerini güzelce temizleyin. Tırnak makasını da temiz tutmaya çalışın. Bebeklere yüzlerini çizmemeleri için eldiven giydirilebilir. Fakat bunu kısa süreli olarak yapın. Çünkü dokunma ve hissetme bebekler için önemlidir. Tırnak kesme sırasında bazen kanama olabilmektedir. Steril bir bez kullanarak kanayan yere bastırın ve kan duruncaya kadar öylece tutun.

Burun bakımı: Aynı kulak bakımı gibi burun bakımı da hassastır. Burun kendi kendini temizleyebilir. Burnun dış yüzeyini temiz steril bir bezle temizleyebilirsiniz. Burunda birikenler varsa bunu sivri bir şeyle (pamuklu çubuk, kıvrılmış peçete, parmak v.b.) temizlemeye çalışmayın. Bunlar burun içine zarar verir ve burunda birikenleri daha da içeri iter. Piyasada burun içlerini temizlemek için bebeklere yönelik hazırlanmış burun aspiratörleri vardır. Bunları kullanabilirsiniz.

Bebeğin diğer temizliği: Yanaklarını ve alnını ıslak bir pamukla silebilirsiniz. Tabi pamuğun sularının akmaması gerekir. Onun için pamuğu sıkın. Koltuk altlarını hafif kaldırarak koltuk altlarını temizleyin ve kurulayın. Ayaklarını ve ellerini, parmak aralarını da temizleyin. Bunları çok naif bir şekilde yapın ki bebeğinizin canını acıtmayın. Göbek bağına dikkat edin. Eğer göbek bağı düşmemişse göbek bağına dokunmayın. Düşmüşse üzerini silip hemen kurulayın. Temizlik sırasında önceden şu şeyleri hazır bulundurun: Kaynayıp ılıtılmış su, pamuk, yumuşak havlu ve tülbent, kıyafetleri, bebek bezi, pişik ve tahriş olmuş yerler için krem.

Kaynak : http://www.annelikbilinci.com

Yurtdışı Eğitim Saraybosna Üniversitesi Saraybosna Üniversitesi Makedonya Avrupa Üniversitesi Makedonya Eğitim Bulgaristan Üniversiteleri Travnik Üniversitesi Travnik Üniversitesi Malta Dil Okulları Malta Dil Okulu Bosna Hersek Üniversiteleri Bosna Hersek Üniversiteleri Saraybosna Üniversitesi Travnik Üniversitesi